Kunta ja hallinto

Lautakunnat

Luottamushenkilöiden sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@enontekio.fi, niillä henkilöillä joilla on sähköposti.

KESKUSVAALILAUTAKUNTA

Kalevi Keskitalo, pj
Pirita Palismaa, vpj
Marja-Leena Vieltojärvi
Eija Huhtaniska
Veikko Veijo
Varajäsenet:
Ulla-Maija Syväjärvi
Satu Labba
Markku Laulumaa
Samuli Näkkälä
Marjut Muotkajärvi

VAALILAUTAKUNNAT JA VAALITOIMIKUNTA

Hetta-Leppäjärvi-Palojoensuu vaalilautakunta
Heikki Järvistö, pj
Sirkka Mäkitalo, vpj
Tuomas S. Palojärvi
Karen-Anna Proksi
Paavo Isohanni

Varajäsenet:
Sirkku Laurila
Iisak Vanhapiha
Jouko Ala-Poikela

Karesuvanto
Paula Syväjärvi, pj
Veikko I. Kotavuopio, vpj
Elsi Kurki
Aino Koivisto
Antti-Oula Juuso

Varajäsenet:
Kari Kotavuopio
Yrjö Hedman
Saara Ketola

Kilpisjärvi
Veikko Aaltonen, pj
Heimo Rantakokko, vpj
Juha Tornensis
Leena Ohenoja
Marjut Muotkajärvi

Varajäsenet:
Eeva-Sisko Tornensis
Sirpa Keskitalo
Esa Aidantausta

Nunnanen-Peltovuoma-Vuontisjärvi
Elma Vuontisjärvi, pj
Aulis Harju, vpj
Onni Niemelä
Asta Niemelä
Ulla Keinovaara

Varajäsenet:
Kaija Eira
Raili Suomi
Seppo Keskitalo

Vaalitoimikunta
Heikki Järvistö, pj
Paavo Isohanni, vpj
Minna Vaari
Varajäsenet:
Anni Näkkäläjärvi
Seppo Alatörmänen
Anja Ohenoja

TARKASTUSLAUTAKUNTA

Jäsen (Varajäsen)

Pentti Mäkitalo, pj (Outi Kurkela)
Ulla-Maija Syväjärvi, vpj (Seppo Alatörmänen)
Aarne Kultima (Alpo Peltovuoma)
Sointu Jokiniemi (Per-Henrik Tornensis)
Sari Kahelin (Minna Näkkäläjärvi)

TEKNINEN LAUTAKUNTA

Jäsen (Varajäsen)

Paula Ahopelto, pj (Asta Korkalo)
Virpi Väisänen, vpj (Saila Kuukasjärvi)
Antti Tonteri (Ulla-Maija Syväjärvi)
Elli-Marja Kultima (Jaakko Alamattila)
Alpo Peltovuoma (Tuomas Keskitalo)
Petri Pettissalo (Pasi Ikonen)
Hannu Ranta (Berit-Ellen Juuso)

SIVISTYSLAUTAKUNTA

Jäsen (Varajäsen)

Satu-Marja Eira-Keskitalo, pj (Karri Angeli)
Samuli Näkkälä, vpj (Tytti Valkeapää)
Hannu Kultima (Pohto Kirkkala)
Sirpa-Liisa Korva (Anni Kuusela)
Unto Kultima (Johanna Kotavuopio)
Taru Mäkitalo (Elina Rousu)
Saila Kuukasjärvi (Olli Lehto)

PERUSTURVALAUTAKUNTA

Jäsen (Varajäsen)

Leena Palojärvi, pj (Sirpa-Liisa Korva)
Outi Kurkela, vpj (Paavo Kurkela)
Ulla Keinovaara (Meeri Vanhapiha)
Jaakko Alamattila (Timo Tyrväinen)
Ari Mäkitalo (Esa Aidantausta)
Lydia Heikkilä (Janne Näkkäläjärvi)
Artturi Alatalo (Miliza Kimmel)