Kunta ja hallinto

Perusturva

Toimialan tehtävänä on järjestää kuntalaisille lainsäädännön mukaisten sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen tuottaminen taloudellisesti, tehokkaasti, oikea-aikaisesti ja oikein mitoitettuna ja tukea sekä edistää tällä tavalla kuntalaisten itsenäistä suoriutumista ja elämänhallintaa.

Sosiaalitoimi pyrkii sosiaalisten ja terveydellisten ongelmien ennaltaehkäisyyn.

Yhteystiedot

Perusturvajohtaja: Annikki Kallioniemi
Osoite: Virastotalo, Enontekiö
Puh. 040 – 180 3617
Sähköposti: annikki.kallioniemi@enontekio.fi

Saamenkielinen sosiaalityöntekijä: Anne-Maria Näkkäläjärvi opintovapaalla 11.9.- 15.10.
osaaikaisena sijaisena toimii Miia Välimaa
Puh. 040-4877476
Sähköposti: miia.valimaa@enontekio.fi
Miia on paikalla toimistolla 26.9., 4.- 6.10. ja 9.- 10.10.

Sosiaaliohjaaja: Miia Ahlholm
puh. 040 – 559 8367
Sähköposti: miia.ahlholm@enontekio.fi

Toimistosihteeri: Teija Kelottijärvi
Puh. 040 – 834 9465
Sähköposti: teija.kelottijarvi@enontekio.fi

Erityislastentarhanopettaja/Kuntoutusohjaaja: Eila Halmiainen
Puh: 040 – 179 1557
Sähköposti: eila.halmiainen@enontekio.fi

Vanhainkoti Luppokoti
Puh. 016 – 554 1100

Vastaava hoitaja Satu-Marja Eira-Keskitalo
Puh. 040 – 766 9834
Sähköposti: satu-marja.eira-keskitalo@enontekio.fi

Sairaanhoitaja Heidi Risto
Puh. 040-833 4064
Sähköposti: heidi.risto@enontekio.fi

Vanhainkoti Luppokoti, keittiö
Puh. 0400 – 591 657

Toimintakeskus Hyrylä, Enontekiö
Puh. 040 – 865 0727
Sähköposti: toimintakeskus@enontekio.fi

KOTIPALVELU

Hetan tiimi:

Kodinhoitaja Elina Keskitalo
Puh. 0400 – 698 736

Kodinhoitaja Merja Nunnanen
Puh. 040 689 6072

Lähihoitaja Tiina Korkalo
Puh. 0400-591 627

Lähihoitaja Mira Keskitalo
Puh. 040-837 3282

Lähihoitaja Sirpa-Liisa Korva
Puh. 040-836 9844

Lähihoitaja Katariina Laakso
Puh. 040-673 2631

Lähihoitaja Satu Laamanen
Puh. 040-183 9431

Saamenkielinen kotiavustaja, Anni-Marja Vanhapiha
Puh. 040-120 7605

Veahkki, Saara Näkkäläjärvi
Puh. 040-166 2647

Kotipalvelu Ounasmajat
Puh. 040 – 861 5963

Karesuvannon tiimi:

Saamenkielinen lähihoitaja, Piia Juuso
Puh. 040 – 821 0990