Kunta ja hallinto

Yhteystiedot

Enontekiön kunta
Ounastie 165
99400 Enontekiö

Sähköposti: kirjaamo(at)enontekio.fi

Verkkolaskut:
Verkkolaskuosoite: 00370190662111111
Operaattori: OpusCapita Group Oy
Välittäjän tunnus: 003710948874
Y-tunnus: 0190662-1

Hallinto ja talous

 

Kunnanjohtaja: Jari Rantapelkonen
Puh. 0400-694945
Sähköposti: jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Hallintojohtaja: Leni Karisaari
Puh. 040 – 739 6062
Sähköposti: leni.karisaari@enontekio.fi

Kirjanpitäjä: Sanja Uusikartano
Puh. 040 – 7669812
Sähköposti: sanja.uusikartano@enontekio.fi

Palkkasihteeri: Riitta Ranta
Puh. 040 – 7669828
Sähköposti: riitta.ranta@enontekio.fi

Toimistosihteeri (kuntayhtymän palkat)
Hannele Kumpulainen
puh. 040 – 703 9024
Sähköposti: hannele.kumpulainen@enontekio.fi

Vastaava toimistosihteeri Pia Korva
Puh. 040 – 766 9814
Sähköposti: pia.korva@enontekio.fi

 

 

 

Palvelu- ja asuntosihteeri: Raili Vienola
Puh. 040 -481 9484
Sähköposti: raili.vienola@enontekio.fi

ATK-vastaava: Mihku Näkkäläjärvi
Puh: 040-560 6087
Sähköposti: mihku.nakkalajarvi@enontekio.fi

Tukipalvelut

Vastaava emäntä Seija Keskitalo
Puh. 040 – 7669858
Sähköposti: seija.keskitalo@enontekio.fi

Keskuskeittiö
Puh. 040 – 7669852

Maaseututoimi (Muonion kunta): Heikki Kauppinen
Puh: 0400 – 823471
Sähköposti: heikki.kauppinen@muonio.fi

 

Infrastruktuuri

 

Tekninen johtaja Kimmo Lämsä
puh. 0400 – 393798
Sähköposti: kimmo.lamsa@enontekio.fi

Rakennusmestari-rakennustarkastaja Kalevi Keskitalo
– ympäristöasiat
puh. 040 – 7556074
Sähköposti: kalevi.keskitalo@enontekio.fi

Toimistosihteeri: Heli Mäkelä
– vesilaskutus
Puh. 0400 – 941822
Sähköposti: heli.makela@enontekio.f

Ympäristö- ja rakennusvalvonta
Rakennustarkastaja: Mauri Kivelä
Puh: 0400 – 168 885
Sähköposti: mauri.kivela@enontekio.fi

Toimistosihteeri: Marja-Leena Saukkonen
– rakennuslupa-asiakirjat ja kiinteistötiedot
Puh. 040 – 7669832
Sähköposti: marja-leena.saukkonen@enontekio.fi

 

 

Ulkoalueiden kunnossapito
Tomi Laakso
Puh. 040 – 7216771

Kiinteistönhoitajat
Jari Vanhapiha, Hetta
Puh. 0400-941824

Sami Virkkunen, Hetta
Puh. 0400 – 941821

Rami Niemelä, Hetta
Puh. 0400 – 941823

Antti Näkkäläjärvi, Hetta
Puh. 0400 – 941829

Paavo Isohanni, kiinteistöyhtiöt
Puh. 0400 – 941820

Kiinteistöyhtiöiden päivystys
0400 – 800831

Kirjasto

 

Kirjastovirkailija Pirjo Salonen
puh. 040 – 3579905
Sähköposti: pirjo.salonen@enontekio.fi
kirjasto@enontekio.fi

 

 

Kirjastoauto
Puh. 0400 – 398219

Kotipalvelu

 

Koti-/tukipalveluista  vastaava
Sosiaaliohjaaja: Miia Ahlholm
puh. 040 – 559 8367
Sähköposti: miia.ahlholm@enontekio.fi

Hetan tiimi:
Kodinhoitaja Elina Keskitalo
Puh. 0400 – 698 736

Kodinhoitaja Merja Nunnanen
Puh. 040 689 6072

Lähihoitaja Tiina Korkalo
Puh. 0400-591 627

Lähihoitaja Mira Keskitalo
Puh. 040-837 3282

Lähihoitaja Sirpa-Liisa Korva
Puh. 040-836 9844

 

 

Kotiavustaja Tanja Harju
Puh. 040-673 2631

Lähihoitaja Päivi Ahonen
Puh. 040-183 9431

Saamenkielinen hoiva-avustaja, Anni-Marja Vanhapiha
Puh. 040-120 7605

Veahkki, Saara Näkkäläjärvi
Puh. 040-166 2647

Kotipalvelu Ounasmajat
Puh. 040 – 861 5963

Karesuvannon tiimi:
Lähihoitaja Johanna Kotavuopio
Puh. 040 – 821 0990

Kulttuuri ja viestintä

 

Kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori Heli Nurmi
Puh.040 – 5380712
heli.nurmi@enontekio.fi

Liikunta ja vapaa-aika

Etsivä nuorisotyöntekijä Miika Saukkonen
Puh. 040-4895166
Sähköposti: miika.saukkonen@enontekio.fi

 

Hetta Hiihtomaa
Puh. 040-5864428

Opetus

 

Rehtori Laila Nikunlassi
Puh: 040 – 547 4938
Sähköposti: laila.nikunlassi@enontekio.fi

Hetan peruskoulu ja Enontekiön Erälukio
Apulaisjohtaja Riitta Peltovuoma, Hetan peruskoulu
Puh. 040 143 8943
Sähköposti: riitta.peltovuoma@enontekio.fi

Apulaisrehtori Pekka Tjäderhane, Enontekiön Erälukio
Puh. 040 573 0090
Sähköposti: pekka.tjaderhane@enontekio.fi

Erityisopettaja Anna-Leena Maijala
Puh. 0400 – 800175
Sähköposti: anna-leena.maijala@enontekio.fi

Erityisopettaja Satu Labba
Puh.040 143 8942
Sähköposti: satu.labba@enontekio.fi

Oppilaanohjaaja Lilja Nyrhinen
Puh. 0400 187 534
Sähköposti: lilja.nyrhinen@enontekio.fi

Henkilökunnan huone, yläkoulu/ alakoulu   (A-rakennus)
Puh. 040 – 4876983
Henkilökunnan huone,  lukio / alakoulu (B-rakennus)
Puh. 040 – 4876984

Toimistosihteeri Taina Harju
Puh. 040 – 357 9907
Sähköposti: taina.harju@enontekio.fi

 

 

 

 

Peltovuoman koulu
Puh. 040 – 8361156

Kaaresuvannon koulu
apulaisjohtaja Virpi Labba
Puh. 050 – 5399306
Sähköposti: virpi.labba@enontekio.fi
keittiö
Puh. 0400 – 139806

Kilpisjärven koulu
Puh. 040 – 485 1965 koulu
040 – 546 3043 keittiö
apulaisjohtaja Eija Aikio
Puh. 040 – 4876981
Sähköposti: eija.aikio@enontekio.fi

Palo- ja pelastustoimi

 

Palotarkastaja Pohto Kirkkala
Osoite: Palolaitos, Tuohustie 4, Enontekiö
Puh: 0201311311
Sähköposti: pohto.kirkkala@lapinpelastuslaitos.fi

Sosiaalipalvelut

 

Perusturvajohtaja: Annikki Kallioniemi
Osoite: Virastotalo, Enontekiö
Puh. 040 – 180 3617
Sähköposti: annikki.kallioniemi@enontekio.fi

Saamenkielinen sosiaalityöntekijä:
Anne-Maria Näkkäläjärvi
puh: 040-532 6594
Sähköposti: anne.nakkalajarvi@enontekio.fi

Sosiaaliohjaaja: Miia Ahlholm
puh. 040 – 559 8367
Sähköposti: miia.ahlholm@enontekio.fi

Toimistosihteeri: Teija Kelottijärvi
Puh. 040 – 834 9465
Sähköposti: teija.kelottijarvi@enontekio.fi

Erityislastentarhanopettaja/Kuntoutusohjaaja:
Eila Halmiainen
Puh. 040 – 179 1557
Sähköposti: eila.halmiainen@enontekio.fi

Hanketyöntekijä ”Yhdessä toimien”: Jenni Tapionlinna
Puh. 040-674 1163
Sähköposti: jenni.tapionlinna@enontekio.fi

 

 

 

Vanhainkoti Luppokoti
Puh. 016 – 554 1100

Vastaava hoitaja Satu-Marja Eira-Keskitalo
Puh. 040 – 766 9834
Sähköposti: satu-marja.eira-keskitalo@enontekio.fi

Sairaanhoitaja Heidi Risto
Puh. 040-833 4064
Sähköposti: heidi.risto@enontekio.fi

keittiö
Puh. 0400 – 591 657

Toimintakeskus Hyrylä
Puh. 040 – 865 0727
Sähköposti: toimintakeskus@enontekio.fi

Varhaiskasvatus

 

Päiväkoti Riekon vastaava lastentarhanopettaja
Tiia Saatio
Puh. 040 653 9644
Sähköposti: tiia.saatio@enontekio.fi

Erityislastentarhanopettaja/Kuntoutusohjaaja
Eila Halmiainen
Puh: 040 – 1791557
Sähköposti: eila.halmiainen@enontekio.fi

Päiväkoti Riekko
Puh: 0400 – 788 210  Kuukkeli
Puh: 040 – 124 2462  Pulmunen
Puh: 040 – 771 1654  Miessi

Ounastie 112 B
99400 Enontekiö

 

 

 

Peltovuoman ryhmäperhepäiväkoti
Puh: 040 – 8604555
Nunnasentie 8
99420 Peltovuoma
Sähköposti: paivahoito.peltovuoma@enontekio.fi

Ryhmäperhepäiväkoti Touhula
Puh: 040 – 8495062
Syväjärventie 30 A 5-6
99470 Kaaresuvanto

Ryhmäperhepäiväkoti Saana
Puh: 040 – 519 0446
Tsahkalluoktantie 7
99490 Kilpisjärvi
Sähköposti: saana@enontekio.fi

Vuokra-asuminen

 

Tj/isännöitsijä Mirja Tervo
Puh: 040 – 5712772

 

 

Asuntosihteeri Raili Vienola
Puh: 040 – 4819484

Elinkeinopalvelut

 

Kehitysjohtaja Hannu Autto
Puh. 0400 – 132798
Sähköposti: hannu.autto@enontekio.fi

Toimisto- ja tapahtumasihteeri Sirpa Mannela
Puh. 0400 – 716908
Sähköposti: sirpa.mannela@enontekio.fi

 

 

 

Hanke- ja markkinointisuunnittelija
Kirsti Näkkäläjärvi
Puh. 040-5614846
Sähköposti: kirsti.nakkalajarvi@enontekio.fi

Matkailuinfo
Puh. 0400 – 556215
Sähköposti: matkailu.info@enontekio.fi

Enontekiön vesihuolto Oy

 

Ounastie 165, Tekninen toimisto
99400 Enontekiö

Vikapäivystys: 0400 – 800831

Toimitusjohtaja Kimmo Lämsä
puh: 0400 – 393 798
sähköposti: kimmo.lamsa@enontekio.fi

Varatoimitusjohtaja Kalevi Keskitalo
puh. 040 – 7556074
sähköposti: kalevi.keskitalo@enontekio.fi

Toimistosihteeri: Heli Mäkelä
–  laskutus
puh. 0400 – 941822
sähköposti: heli.makela@enontekio.fi

 

 

 

Vesi- ja viemärilaitoksen hoitajat
Esko Ollila, Hetta
puh. 040 685 1253

Per-Jouni Kalttopää, Kaaresuvanto
puh. 0400 941 827

Seppo Aikio, Kilpisjärvi
puh. 0400 941 826

Enontekiön sähkö Oy

 

Vikapäivystys: 040 537 2402

Toimitusjohtaja Johannes Rauhala
puh. 040 680 3697

Toimistosihteeri ja Energiapolar Oy:n aluemyyntipäällikkö Enontekiöllä
Markus Viljanen
puh. 040 487 6982

Sähköverkkoasentaja
Pekka Keskitalo
puh. 0400 963 680

 

 

Sähköverkkoasentaja
Hannu Kultima
puh. 040 771 3902

Sähköverkkoasentaja
Henri Proksi
puh. 040 554 6400

Sähköpostit: etunimi.sukunimi@enontekio.fi

Revontuli-opisto



Rehtori Pasi Tanninen
Puh.  040-564 1435
Sähköposti: pasi.tanninen@kittila.fi
revontuliopisto@revontuliopisto.fi

 

 

 

Toimistosihteeri Sisko Keskitalo
Puh. 0400 – 120 505
Sähköposti: sisko.keskitalo@enontekio.fi
revontuliopisto@revontuliopisto.fi