Sosiaali ja terveys

Terveyspalvelut

Sosiaali- ja terveydenhuollon verkkopalvelut

Kirjaudu palveluun klikkaamalla yllä olevaa kuvaa.

Muonion-Enontekiön terveydenhuollon kuntayhtymä

Jäsenkunnat: Muonio ja Enontekiö

Kuntayhtymän esittely
Kansallinen polilastiedon arkisto

Potilasasiamies
Potilasasiamies (saameksi)

Tiedote päivystyksen muutoksista 1.1.2016 alkaen
Tiedote päivystyksen muutoksista 1.1.2016 alkaen (saameksi)

Kuntayhtymän johtaja/johtava lääkäri Sirpa Mikkola, p. 040 163 8650, sähköposti: sirpa.mikkola@muonio.fi

Tiedote päivystyksen muutoksista 1.1.2016 alkaen (saameksi)

Kiireettömän hoidon jonotiedote: lääkärin vastaanotolle Muoniossa 3 viikkoa, Hetassa 2 viikkoa, hammaslääkärille 2 kuukautta.

Muonion terveyskeskus

Ilttitie 2, 99300 Muonio
Puh: (016) 534 111 Vaihteenhoitaja puh: 040: 687 0364 tai 040 547 7032 (varanumero 016 532 700)

Päivystysaikana (iltaisin ja viikonloppuisin) yhteydenotot Muonion terveyskeskukseen puh. 040 714 2845.
Lääkäripäivystys järjestetään rengaspäivystyksenä Kittilän ja Kolarin kuntien kanssa. Yöaikaan klo 21-08 lääkäripäivystys on Lapin keskussairaalan päivystyspoliklinikalla.


Hetan terveysasema

Kuntokatu 4, 99400 Enontekiö
Puh: 040 714 2851 (Lääkärin ajanvaraus, neuvonta)
Fax: 016 537 791
(varanumero poikkeustilanteissa 016 539 100)

Avoinna ma-to 08-16 ja pe 08-14

Reseptien uusiminen: uusittavat reseptit tulee toimittaa edellisenä arkipäivänä terveysasemalle
Lääkäri Taina Korhonen, sähköposti: taina.korhonen@enontekio.fi

Terveydenhoitaja Anneli Kultima, puh: 040 3565461, sähköposti: anneli.kultima@enontekio.fi
– vastaava hoitaja, kouluterveydenhuolto ja kotisairaanhoito (Hetta, Leppäjärvi, Palojärvi, Näkkälä, Muotkajärvi)

Terveydenhoitaja Pauliina Näkkäläjärvi, puh: 040 8315722, sähköposti: pauliina.nakkalajarvi@enontekio.fi
– työterveyshoitaja, saamenkielinen terveydenhoitaja

Terveydenhoitaja Pirjo Stoor, puh: 0400 921849, sähköposti: pirjo.stoor@enontekio.fi
– äitiys-, lasten- ja ehkäisyneuvola, avovastaanotto ma, ti klo 8-9.30 ja to klo 8-10

Perushoitaja Virve Myllyharju, puh: 0400 233 617, sähköposti: virve.myllyharju@enontekio.fi
– kotisairaanhoito (Vuontisjärvi, Peltovuoma, Nunnanen, Ylikyrö), vastaanotto

Sairaanhoitaja Niina Kotavuopio, puh: 040 714 2851, sähköposti: niina.kotavuopio@enontekio.fi
– diabeteshoitaja, vastaanotto

Fysioterapeutti Auli Kynsijärvi, puh: 040 723 4926, sähköposti: auli.kynsijarvi@enontekio.fi
– kuntoutus, apuvälineet

Laboratorionhoitaja puh: 040 714 2850
– Laboratoriossa näytteenotto ma-to klo 8-10 (muutokset mahdollisia)

Psykologi Mervi Muotka, puh: 040 824 5894, sähköposti: mervi.muotka@muonio.fi

MTT Erikoissairaanhoitaja Anna-Leena Sani, puh. 040 700 7826

Välinehuolto, Paula Alatörmänen, puh: 040 714 2848, sähköposti: paula.alatormanen@enontekio.fi

Laitoshuoltaja, Pirjo Kuru, 040 714 2849


Hetan hammashoitola

Kuntokatu 4, 99400 Enontekiö
Puh: 040 587 8229 (ajanvaraus ja vastaanotto)
sähköposti: hetan.hammashoitola@enontekio.fi

Lapin läänin hammaslääkäripäivystys viikonloppuisin ja arkipyhinä puh. 010 6338 330 klo 9.30-12.00

Karesuvannon terveysasema

Syväjärventie 3
99470 Karesuvanto
Puh: 040 714 2852 (Lääkärin ajanvaraus, neuvonta)
Fax: 016 522 013
Lääkärin vastaanotto n. kerran viikossa

Avoinna ma-to 8-16 ja pe 8-14

Terveydenhoitaja Paula Keski-Kujala, puh: 040 825 8036, sähköposti: paula.keski-kujala@enontekio.fi
– Käsivarren alueen äitiys-, lasten- ja ehkäisyneuvola, kouluterveydenhuolto, terveydenhoitajan avovastaanotto, näytteenotto ja osittain kotisairaanhoito

Sairaanhoitaja Virpi Pahajoki, puh: 0400 233 618, sähköposti: virpi.pahajoki@enontekio.fi
– kotisairaanhoito (Palojoensuu ja Käsivarren alue), vastaanotto


Kilpisjärven sivutoimipiste

Harjukuja 13, Saanansäde III E 9
99490 Kilpisjärvi
Terveydenhoitajan vastaanotto n. 2 x/kk ja lääkärin vastaanotto n. 1 x/kk.
Ajanvaraukset vastaanotoille Karesuvannon terveysasemalta.


Muonion terveyskeskus

varanumero 016 532 700, fax 016 532 598
Lääkärin vastaanotto, 040 684 5934
Poliklinikka, 040 703 1147
Laboratorio, 040 714 2839
Röntgen, 040 749 0679
Kuntoutus, 040 753 7564
Psykologi Mervi Muotka, 040 824 5894
Lääkevarasto, 040 714 2844
Varasto, tarvikejakelu, 040 727 0378
Kiinteistönhoitaja Taisto Kuru, 040 018 7395

Terveydenhoitajat

Vastaava hoitaja Airi Sinikumpu
Lastenneuvola, 040 778 2145, fax 016 532 215
Työterveyshoitaja Raija Andersén, 040 824 5893 (puhelinaika 12.00-13.00)
Äitiysneuvola Outi Palojoensuu, 040 354 2970
Kouluterveydenhoitaja Aila Keränen, 040 824 5892
Kotisairaanhoitaja Tiina Pieskä, 040 824 5891

Vuodeosasto, varanumero 016 532 800
Hoitajat, päivystys, 040 714 2845, fax 016 522 011
Puhelut potilaille, 016 554 4146
Osastonhoitaja Saara Vuollo, 040 845 1407
Osastonsihteeri, potilasasiamies, 040 684 5647

Hammashoitola

Hammashoitaja, 040 186 4699
Suuhygienisti, 040 714 2843

Atk-tuki-toimistovirkailija Saila Keskitalo, 040 684 5935

Palkat, (Enontekiön kunta) Hannele Kumpulainen, 040 703 9024
Kirjanpito, laskutus, (Muonion kunta) Outi Malila, 040 714 2837