Liikunta ja vapaa-aika

Yhdistykset ja järjestöt

Eläkeläisjärjestöt

Eläkeliiton Enontekiön yhdistys
Pulkkatie 5, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilöt: pj. Ahti Aimo 045 1515771
aimo.ahti@outlook.com
vpj. Hilkka Joki 040 5878035
hilkka.joki@pp.inet.fi
sihteeri Seija Riissanen 040 5485514
seija.riissanen@co.inet.fi

Luontojärjestöt

Enontekiön luonnonsuojeluyhdistys
Ylirovantie 36, 99410 Vuontisjärvi
yhteyshenkilö: pj. Heikki Magga 0400 292195
heikki.magga@pp.inet.fi

Kotiseutuyhdistykset

Enontekiön kotiseutuyhdistys
yhteyshenkilö: Outi Kurkela

Peltovuoman maa- ja kotitalousseura
yhteyshenkilö: Tuula Angeli
angelituula@gmail.com

Peltovuoman nuorisoseura
yhteyshenkilö: Eila Keskitalo

Vuontisjärven maa- ja kotitalousnaiset

Kulttuurijärjestöt

Hetan Musiikkipäivät
Ounastie 165, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilö: pj. Irene Salonen
hetanmusiikkipaivat@enontekio.fi

Johtti Sápmellaččat
Ruijantie 5, 99400 Eanodat/Enontekiö
yhteyshenkilöt: Samuli Näkkälä  040 593 2019
Janne Näkkäläjärvi  040 520 5360
johtti.sapmelaccat@gmail.com

Yrjö Kokko -seura
yhteyshenkilö: pj. Jari Rantapelkonen 050 434 2222
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Kuorot

Tunturilaulajat
yhteyshenkilöt: Lasse Mäkitalo 040 4869111
Anni-Marja Valkeapää
anni-marja.valkeapaa@hotmail.com

Kylätoimikunnat ja -yhdistykset

Gaskkas-Karesuvannon kyläyhdistys
Vartiotie 15, 99470 Karesuvanto
yhteyshenkilö: pj. Ulla-Maija Syväjärvi 040 7770 309
ullamaija.syvajarvi@gmail.com
sihteeri: Virpi Labba
virpi.labba@enontekio.fi

Hetan kyläyhdistys
Hetantie 45, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilö: Annikki Paajanen 040 7520923
annikki.paajanen@gmail.com

Kilpisjärven kylätoimikunta
99400 Kilpisjärvi
yhteyshenkilö: pj. Elina Rousu-Karlsen 040 536 10 94
sihteeri: Margit Kosamo 040 839 89 31

Kuttasen kyläyhdistys
Käsivarrentie 1752, 99460 Kuttanen
yhteyshenkilöt: sihteeri Tytti Valkeapää  040 575 3425
tytti.valkeapaa@luukku.com
puheenjohtaja: Unto Kultima 040 5581164

Kyrön kyläyhdistys
Porosaivontie 25, 99340 Raattama
yhteyshenkilö: Tuija Kyrö 040 7322 946
kyron.loma@luukku.com

Leppäjärven kyläyhdistys
99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Veikko Kulpakko 016 527 332

Lianki
Ruijantie 1999, 99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Jaakko Alamattila 527447, 040- 5357323
jaakko@alamattila.com

Muotkajärven kylätoimikunta
Muotkajärvi, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilö: Tuija Syväjärvi 044 0195618
tuijasyv@gmail.com

Nunnasen kyläyhdistys
99430 Nunnanen
yhteyshenkilöt: Sanja Uusikartano 0400 180575
sanja.uusikartano@enontekio.fi
vpj. Reijo Vieltojärvi 0400 250532

Näkkälän kyläyhdistys
Näkkälä, 99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Iisko-Matti Näkkäläjärvi 0400-616828
iiskomatti.nakkalajarvi@gmail.com

Palojoensuun kyläyhdistys
Väylänrannantie 37, 99450 Palojoensuu
yhteyshenkilöt: pj. Maija Mäkitalo
vpj. Riitta Mäkitalo 045 6328262
sihteeri Kirsti Enojärvi
kirsti.enojarvi@pp.inet.fi

Palojärven kyläseura
Ruijantie 2715, 99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Oula-Matti Palojärvi 0400 294407
sihteeri Leena Palojärvi 0400-555342
leena.palojarvi@pp.inet.fi

Peltovuoman kyläläiset
yhteyshenkilö: Tuula Angeli
angelituula@gmail.com

Vuontisjärven kyläyhdistys
Ounastie 2059, 99410 Vuontisjärvi
yhteyshenkilö: sihteeri Tuovi Ylitalo 040 9600776
vuontisjarvenkyla@gmail.com
t_kaarin@hotmail.com

Ylikyrön kylätoimikunta
Ounastie 5847, 99340 Raattama
yhteyshenkilö: Harri Keinovaara 040-7219554

Lapsi- ja nuorisojärjestöt

Kiirunapartio
yhteyshenkilö: Lilja Nyrhinen
kiirunapartio@gmail.com

MLL Enontekiön paikallisyhdistys
yhteyshenkilö: Hellin Pietikäinen
mllenontekio@gmail.com

Saanan lapset
Kilpisjärvi

Liikunta- ja urheiluseurat

Enontekiön moottorikerho
Kyttäkuja 14, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilöt: Jarmo Näkkäläjärvi 040 5864828
Auvo Saukkonen 0400 201545
info@etmk.fi
www.etmk.fi

Hetan Hukat
Riekontie 9, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilö: Jaana Laakso
jaana.laakso@pp1.inet.fi

Hetan Latu
yhteyshenkilö: pj. Eila Halmiainen 040 9666307
onerva.halmiainen@hotmail.com
vpj. Teuvo Ikonen
teuvo.ikonen@hotmail.fi
sihteeri Sari Kahelin 050 376 7318
sari.kahelin@pp1.inet.fi

Kilpisjärven ladut
yhteyshenkilö: Esa Aidantausta
esa.aidantausta@tunturikone.fi

Kilpisjärven Saana-Veikot
99490 Kilpisjärvi
yhteyshenkilö: Ari Mäkitalo 0400 181772
ari.makitalo@gmail.com

Käsivarren kipsi
Peltotievantie 38, 99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Markku Laulumaa 044 5199746

Käsivarren koukistajat
yhteyshenkilö: Jonna Rauhala 0405261408
kasivarrenkoukistajat@gmail.com

Vuontisjärven Viima
yhteyshenkilö: Katja Keskitalo 045 6786 197
vuontisjarven.viima@gmail.com

Matkailu- ja yrittäjäjärjestöt

Enontekiön Yrittäjät
yhteyshenkilö: pj. Pasi Ikonen 050 577 2762
pasi@frogadventures.com
sihteeri: Sirpa Mannela 0400 716 908
enontekion.yrittajat@enontekio.fi

Kilpisjärven matkailuyhdistys
yhteyshenkilö: Mikko Rousu
mikko.rousu@kilpishalli.fi

Metsästys- ja kalastusseurat

Enontekiön riistanhoitoyhdistys
Majavantie 96, 99400 Enontekiö
enontekio@rhy.riista.fi
040 7731107

Peltovuoman metsäpojat
Ounastie 3033, 99420 Peltovuoma
yhteyshenkilö: Alpo Peltovuoma
alpo.peltovuoma@gmail.com

Vuontisjärven Metsäveikot
yhteyshenkilöt: Eino Mäkelä ja Sari Keskitalo

Sosiaali- ja terveysalan järjestöt

Enontekiön Sydänyhdistys
Kilpisjärventie 3211, 99320 Kätkäsuvanto
yhteyshenkilö: pj. Pirkko Kuusela 0400 243502
pirkkokuus@gmail.com

Kotirinne
yhteyshenkilö: Kati Kultima

Sámisoster
PL 71, 99870 Inari
yhteyshenkilöt: toiminnanjohtaja Ristenrauna Magga 0400 314 154
ristenrauna.magga@samisoster.fi
Birgen ruovttus-Pärjään kotona
Ounastie 165, 99400 Enontekiö
yhteyshenkilö: toiminnanohjaaja Leena Palojärvi 040 742 8525
leena.palojarvi@samisoster.fi

SPR Enontekiön osasto
yhteyshenkilö: pj. Raija Timberg 0400 909281
raija.timberg@gmail.com

Muu vapaaehtoistoiminta

Enontekiön VPK
yhteyshenkilö: Raimo Korkalo
enontekionvpk@gmail.com

Kilpisjärven Martat
Pulmusentie 9, 99490 Kilpisjärvi
yhteyshenkilö: Rauni Partanen
kilpisjarven.martat@gmail.com

Lions Club Enontekiö
Ruijantie 2674, 99440 Leppäjärvi
yhteyshenkilö: Oula-Matti Palojärvi
oula-matti.palojarvi@pp.inet.fi

Tällä sivulla mainitut yhdistykset ja järjestöt ovat antaneet luvan yhteystietojen julkaisuun.

Järjestöjen yhteystietojan muutostarpeet voi ilmoittaa: heli.nurmi@enontekio.fi

Maakunnallinen kyläyhdistys: Lappilaiset Kylät ry