Hyvinvointilautakunta hyväksyi koulukuljetukset vuosille 2026–2028

Julkaistu 29.6.2026 Muokattu 29.6.2026

Hyvinvointilautakunta on hyväksynyt Enontekiön koulukuljetusten liikennöitsijät sopimuskaudelle 1.8.2026–31.7.2028. Sopimuksiin sisältyy mahdollisuus yhden vuoden optiokauteen.

Kilpailutus koski niitä koulukuljetuksia, joita ei voida hoitaa joukkoliikenteellä. Tarjouskilpailu järjestettiin julkisena hankintana 4.4.–4.5.2026, ja tarjoukset vertailtiin tarjouspyynnössä määriteltyjen valintaperusteiden mukaisesti.

Koulukuljetukset jakautuivat 17 eri kohteeseen, joihin valittiin seuraavat liikennöitsijät:

  • Taksi- ja linja-autoliikenne Timo Lahtinen: Iitto–Kilpisjärven koulu.
  • Petterin Pirssi & KotaJuha: Karesuvannon alueen kuljetukset Markkinasta ja Kuttasesta Karesuvannon kouluun sekä Vikkurista Karesuvantoon (yläluokat ja lukio).
  • Tilausliikenne Olli Oy: Karesuvanto–Kuttanen–Palojoensuu–Hetta, useita Hetan ja Palojärven suunnan aamu- ja iltapäiväkuljetuksia sekä toinen iltapäiväkuljetus Hetta–Nunnanen.
  • Enontekiön Taksipalvelu Oy: Hetta–Palojoensuu, lukiolaiskuljetus Hetta–Peltovuoma–Nunnanen sekä yhteyslinja Ylikyrö–Peltovuoma.
  • Rovaniemen Taksipalvelu Oy: toinen iltapäiväkuljetus Palojärven suuntaan.
  • Kultiman Liikenne Ky: ensimmäinen ja kolmas iltapäiväkuljetus Hetta–Nunnanen.

 

Pöytäkirja kokonaisuudessaan

https://enontekio.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Hyvinvointilautakunta/Kokous_1862026

 

Jaa sivu: