Julkaisut

Kunnanhallitus kokoontui 20.5. – asialistalla muun muassa hallintosäännön päivitys

Julkaistu 26.5.2025 Muokattu 26.5.2025

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että kunnan hallintosääntöä päivitetään siten, että kunnanhallituksen varsinaisten jäsenten tulee olla kunnanvaltuutettuja.

Valtuusto voi tästä päätöksellään poiketa ainoastaan siinä tilanteessa, että vaalien tulos ei mahdollista tasa-arvolain mukaista kunnanhallituksen kokoonpanoa. Tätä tarkennusta ei ole nykyisessä hallintosäännössä.

Valtuuston puheenjohtajiston toimikausi on nykyisellään yhden vuoden. Kunnanhallitus päätti esittää valtuustolle, että puheenjohtajiston kaudeksi päivitetään kaksi vuotta. Se olisi toiminnan kannalta järkevämpää kuin yksi vuosi.

Kunnassa on nuorisovaltuusto, vanhusneuvosto ja vammaisneuvosto, joiden kokoonpanosta, asettamisesta ja toimintaedellytyksistä päättää kunnanhallitus. Kunnanhallitus päätti, että vaikuttamistoimielimissä tulee olla yksi valtuutettu nykyisen kahden sijasta.  Vaikuttamistoimielin on päätösvaltainen, kun sen jäsenistä vähintään puolet on paikalla. Nämä muutokset kunnanhallitus teki syystä, että vaikuttajatoimielinten toiminta helpottuisi ja kokoukset saataisiin hyvin järjestymään.

Nykyisen valtuustokauden loppuessa uudet valtuutetut astuvat kehiin. Kunnanhallitus esittää uudelle valtuustolle, että se valitsee puheenjohtajiston, kunnanhallituksen, lautakunnat, vaikuttajaelimet sekä valtuutetut ylikunnallisiin paikkoihin.

 

Kilpisjärvelle on haettu rakennusvelvoiteajan pidennystä 17.4.2029 saakka, koska kiinteistölle on suunnitteilla ulkoilmamuseohanke, ja rakennusvelvoitteen lykkäyksellä pyrittäisiin varmistamaan se, että hankkeessa toteutuu perinteiden säilyttäminen sekä museon laadukas toteutus.

Kunnanhallitus päätti myöntää kohteelle rakentamisvelvoiteajan pidennystä 20.8.2026 saakka. Perusteluna jatkoajalle on Kilpisjärven saamelainen kotakylä -hanke, joka on myönnetyn tukipäätöksen mukaan toteutettava 20.8.2026 mennessä. Hankkeen toteutumisen jälkeen rakentamisvelvoitetta voidaan tarvittaessa tarkastella uudelleen.

Myös toinen toimija on toimittanut anomuksen rakentamisvelvoiteajan jatkamiseksi yhdellä vuodella. Rakentamista ei ole aloitettu. Hakemuksen mukaan rakennustyön aloittaminen on myöhästynyt työtapaturman vuoksi.

Kunnanhallitus päätti hylätä anomuksen rakentamisvelvoiteajan pidennyksestä. Rakentamisvelvoitteen laiminlyönnistä peritään kauppakirjan mukainen sopimussakko.

 

Pöytäkirjan löydät kokonaisuudessaan https://enontekio.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Kunnanhallitus/Kokous_2052025

 

 

 

Jaa sivu: